Czym są rozstępy i jak powstają?

Strona główna / Aktualności / Czym są rozstępy i jak powstają?

czym są rozstępy na ciele

Czym są rozstępy i jak powstają?

Aktualności / 4 listopada 2021 / Wyłącz

rozstępy skórne jak powstają


Rozstępy (łac. striae distensae) to niechciane, mało estetyczne, wrzecionowate pasma, występujące najczęściej na skórze: brzucha, wewnętrznej stronie ud, bioder, pośladków, ramion, piersi, a zdarza się, że i na plecach, w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Nie występują za to na: twarzy, dłoniach i stopach. Rozstępy są wynikiem rozerwania części włókien kolagenowych skóry. W swojej początkowej fazie przybierają postać rozgałęzionych, podłużnych, czerwonych pęknięć. Przy tym swędzą i pieką, a skóra w miejscach ich występowania jest wyjątkowo napięta.

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy nie są niebezpieczne dla zdrowia. Stanowią przede wszystkim problem natury estetycznej, wypędzając posiadaczy w kompleksy i poczucie wstydu. Przez wzgląd na nie, wiele osób ma opory, by w lecie wyjść na plażę czy korzystać z basenu. Często pojawiają się u kobiet po zabiegu powiększania piersi, wówczas, gdy skóra zostaje zbyt mocno rozciągnięta. Idą w parze z otyłością i ciążą, choćby jako efekt rozciągania skóry przez rosnący płód. Czasem zdarzają się u nastolatków, u których daje się zauważyć szybki skok wzrostu, ze zmianą kształtu sylwetki włącznie, kiedy skóra nie nadąża za wzrostem kości. Patologicznie pojawiają się także przy chorobie Cushinga. Problem dotyka także osoby z prawidłową wagą, ale mające nieprawidłową strukturę tkanki łącznej skóry. Inaczej rozstępy postrzega grupa mężczyzn uprawiająca sporty siłowe, dla których są dowodem szybkiego przyrostu masy mięśniowej. Pojawiają się wówczas w okolicach bicepsów i klatki piersiowej.

Problemowi rozstępów na szczęście można zaradzić, gdyż istnieje wiele metod – od domowych do specjalistycznych – skutecznie radzących sobie z tą przypadłością.

Przyczyny powstawania rozstępów

Za powstawanie rozstępów odpowiedzialnych jest kilka czynników. Należą do nich: znaczny i, co ważne, szybki przyrost masy ciała; czynniki hormonalne, ciąża, aspekty genetyczne, zaburzenia w budowie i funkcjonowaniu tkanki łącznej czy długookresowe przyjmowanie hormonów steroidowych (kortykosteroidów).

Bez względu jednak na wywołujący je czynnik, rozstępy powstają jako rezultat nadmiernego rozciągnięcia skóry i jej znacznego osłabienia. Dzieje się tak dlatego, że powstające siły uszkadzają sieć włókien kolagenowych i elastynowych odpowiedzialnych za jędrną i zwartą strukturę skóry. Destrukcyjnemu procesowi towarzyszy wówczas stan zapalny, a wraz z nim pojawiają się pierwsze pasma o wrzecionowatym, rozgałęzionym kształcie, które jak już wcześniej wspomniano, przyjmują ciemnoczerwoną, a dalej siną barwę. Stan zapalny może trwać aż do sześciu miesięcy(!), w którego czasie włókna kolagenowe ulegają zniekształceniu, a na skórze właściwej pojawiają się obrzęki.

Po tym okresie następuje tzw. faza zanikowa rozstępów. W tym czasie zaczynają one blednąć, przyjmując strukturę lekko wklęsłą i pomarszczoną. W znaczny sposób spada wówczas poziom elastyny i kolagenu. Rozstępy powoli przyjmują swoją ostateczną formę — jako trwałe pęknięcia skóry.

Uogólniając, powstawaniu rozstępów sprzyjają zjawiska i procesy, w wyniku których następuje szybkie i silne rozciągnięcie skóry wraz z jednoczesnym jej osłabieniem, do których zaliczyć należy:

– dynamiczny wzrost
– gwałtowny przyrost masy ciała wraz ze zmianą kształtu sylwetki
– ciążę i laktację
– wszczepienie wszelkich implantów: piersi, pośladków, itp.
– długotrwałe przyjmowanie kortykosteroidów
– chorobę i zespół Cushinga
– przyjmowanie anabolicznych preparatów sterydowych
– uwarunkowania genetyczne
– uszkodzenie i wrodzone choroby tkanki łącznej

Rodzaje rozstępów i miejsca występowania

Ze względu na etapy tworzenia się rozstępów, można podzielić je na dwa rodzaje: rozstępy czerwone i białe.

Rozstęp czerwony występuje w początkowej fazie tworzenia, wówczas kiedy towarzyszy mu faza zapalna. Kolor zmian waha się od różowego, poprzez czerwono-purpurowy do całkiem sinego. Tworzące się lekko uwypuklone linie, których szerokość nie przekracza jednego centymetra, układają się prostopadle do kierunku napięcia skóry. W tej postaci, wraz z obrzękiem skóry, mogą występować nawet do 6 miesięcy i kiedy zaczynają blednąć, większość przyjmuje ten proces za dobrą monetę, nie wiedząc, że zaczął się okres tworzenia trwałych blizn! I kiedy wreszcie osiągną kolor biały, ich usunięcie może okazać się już niemożliwe.

Rozstęp biały jest oznaką zanikową i następnym etapem rozwojowym. Oprócz zmiany koloru na jaśniejszy, linie z wypukłych stają się płaskie, a skóra w ich miejscu ulega zmarszczeniu, z zanikiem naskórka włącznie. Skóra bezpośrednio pod nimi pozbawiona jest gruczołów. W ich obrębie zmniejsza się także poziom elastyny i kolagenu. Swoim wyglądem do złudzenia zaczynają przypominać bliznę.

Sprawdź specjalistyczne zabiegi na rozstępy  i już dziś umów się na wizytę w gabinecie kosmetologii estetycznej Claudia w Rzeszowie.

Kontakt
Przeczytaj również:

W jaki sposób powstaje cellulit?