Jak działa laser frakcyjny CO2

Strona główna / Aktualności / Jak działa laser frakcyjny CO2

zabieg laser frakcyjny co2 rzeszów

Jak działa laser frakcyjny CO2

Aktualności / 4 października 2021 / Wyłącz

laser frakcyjny co2 rzeszów

Spis treści

Laser frakcyjny CO2 w kosmetologii
Sposób działania lasera frakcyjnego CO2
Laser frakcyjny CO2 przeciwwskazania
Laser frakcyjny CO2 przebieg zabiegu
Ile zabiegów laserem frakcyjnym CO2?
Laser frakcyjny CO2 na twarz
Laser frakcyjny CO2 na ciało


Jeszcze nie tak dawno, zabiegi laserem uchodziły za postępowanie stricte medyczne. Obecnie jednak urządzenia te stały się tak powszechne, że znalazły swoje pozamedyczne zastosowanie. Z powodzeniem wykorzystuje się je również w kosmetologii jak i medycynie estetycznej.

Laser frakcyjny CO2 w kosmetologii

Zabiegi laserem frakcyjnym pozwalają na usunięcie: niepożądanych blizn (potrądzikowych), znamion, zmian pigmentacyjnych, zmarszczek, przebarwień, rozszerzonych naczynek, rozszerzonych porów, niepożądanego owłosienia (niszczenie cebulek włosa), czy nadmiaru tkanki tłuszczowej (tzw. liposukcja laserowa), a stymulując regenerację włókien kolagenowych, działa odmładzająco oraz ujędrniająco.

Sposób działania lasera frakcyjnego CO2

Urządzenia laserowe wykorzystywane w kosmetyce są sprzętem uniwersalnym, dzięki czemu, w zależności od potrzeb, prowadzący może dostosować długość fali i moc, tak by np.: wygładzić skórę, wykonać wspomnianą skuteczną depilację, zamknąć naczynka krwionośne, zredukować rozstępy, usunąć przebarwienia skórne, tatuaże lub niechciane brodawki. Intensywność działania lasera zależy przede wszystkim od jego konfiguracji oraz od parametrów, jakie zostały użyte w trakcie przeprowadzania zabiegu. Mimo że ten rodzaj terapii nie zalicza się do przyjemnych ani relaksujących, efekt końcowy wart jest nawet niewielkiego dyskomfortu.

Aby zabieg z użyciem lasera przyniósł pożądane rezultaty, należy wykonać 10 do 20 zabiegów, w odstępach od 2 do 3 dni każda. Co kilka tygodni warto wykonać także tzw. zabieg utrwalający uzyskane wcześniej rezultaty.

Warto wiedzieć, że ostateczne wyniki i tak zależne będą od szeregu czynników: rodzaju skóry, odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej, stylu życia (w tym paleniu tytoniu, spożywaniu alkoholu), aktywności ruchowej, odpowiedniej ilości snu, poziomu stresu, prawidłowej diety czy ekspresyjnej mimiki, itp.

Laser frakcyjny CO2 przeciwwskazania

Terapia laserem, przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności, jest bezpieczna. Mimo tego niesie ze sobą grupę przeciwwskazań, które z zabiegu wykluczają osoby z:

– menstruacją
– mocną i świeżą opalenizną
– w ciąży i karmiące piersią
– z chorobami nowotworowymi
– przyjmujące leki i zioła fotouczulające
– posiadające choroby bakteryjne i wirusowe
– z grzybicą skóry
– z ranami w miejscu zabiegu
– z nieleczoną cukrzycą
– z nadwrażliwością na światło
– epilepsją
– z chorobami autoimmunologicznymi
– z nadciśnieniem i chorobami serca (w tym: arytmia, ostra niewydolność krążenia
– posiadające rozrusznik serca
– z chorobą niedokrwienną
– ze skłonnościami do opryszczki
– z gruźlicą
– z uczuleniem na środki znieczulające
– z żółtaczką
– zakażeni wirusem HIV
– z zaburzeniami krzepliwości
– z wysoką gorączką
– bezpośrednio po operacjach/zabiegach chirurgicznych
– z objawami chorób psychicznych.

Laser frakcyjny CO2 przebieg zabiegu

Lasery frakcyjne to urządzenia najnowszej generacji, wykorzystywane do trwałej i efektywnej regeneracji skóry. Pozwalają w sposób bezpieczny na przeprowadzenie zabiegu, a wystąpienie skutków ubocznych ogranicza do minimum. W przeciwieństwie do standardowych laserów laser frakcyjny CO2 swoje właściwości zawdzięcza „wybiórczemu” działaniu wiązki światła. Wiązka światła generując wysoką temperaturę, rozkłada związki chemiczne zawarte w skórze (zjawisko fototermolizy), a dodatkowo podgrzana w skórze woda odporowuje. Wysoka temperatura, w sposób kontrolowany, uszkadza komórki skóry, tym samym aktywizując je do procesów regeneracyjnych — w tym do produkcji kolagenu, co przyczynia się do szybszej odbudowy. Dodatkowo laser frakcyjny, emitując wiązkę dwutlenku węgla, przyspiesza odnowę obszaru poddawanego zabiegowi.

Właściwości lasera frakcyjnego doskonale sprawdzają się w zabiegach: odmładzania twarzy, poprawiania kondycji skóry dekoltu, redukcji zmarszczek, w usuwaniu przebarwień, w redukcji rozstępów i blizn.

Ile zabiegów laserem frakcyjnym CO2

Seria zabiegów laserem frakcyjnym jest w stanie zagęścić skórę, rozjaśnić ją, wywołać i utrzymać efekt napięcia. Znikają po niej popękane naczynka oraz zmarszczki w okolicach oczu i ust. Redukcji ulegają rozszerzone pory.

W zależności od indywidualnego przypadku, wielkości obszaru poddawanego naświetlaniu, zaawansowanych zmian — zabieg laserem frakcyjnym trwa — od 20 do 60 minut. Podczas naświetlania, pacjentom często towarzyszy uczucie ciepła. Z kolei, nawet do 3 godzin po zabiegu, mogą być odczuwalne dolegliwości bólowe z pieczeniem włącznie przypominające efekt miejscowego poparzenia. Dlatego też, na około godzinę przed naświetlaniem, skórę w miejscu wytypowanym do zabiegu, znieczula się specjalnym kremem. Czasem wykonuje się nawet znieczulenie dożylne, a w czasie naświetlania oczy pacjenta zabezpiecza się specjalnymi okularami. Skóra po laseroterapii często jest ściągnięta i zaczerwieniona. Przez jakiś czas — nawet do trzech dni — może występować miejscowy obrzęk, na który warto stosować okłady z lodu.

Pełny efekt postępowania widoczny jest około 3 tygodni po laseroterapii. W zależności od głębokości i intensywności leczonych zmian może być wskazane jej powtórzenie od 2 do 3 razy. Przed kuracją wymagane jest odstawienie leków: aspiryny, polopiryny, acardu, polocardu i ogólnie całej grupy leków NLPZ (Niesterydowe Leki Przeciw Zapalne), preparatów zawierających witaminy: A, C i E, a także wszelkich maści i kremów zawierających sterydy.

Laser frakcyjny CO2 na twarz

Jednym z popularniejszych zabiegów laserem jest odmładzanie twarzy – zwane liftingiem laserowym (lub inaczej jako dermabrazja laserowa). Pobudzając skórę do działania poprzez naświetlanie laserem punktowo lub powierzchniowo, poprawia się jej ukrwienie i dotlenienie, stymuluje wzrost liczby włókien kolagenowych i elastycznych, aktywuje lepsze wchłanianie wilgoci i regulację procesów barwnikotwórczych. Dzięki tym zabiegom skóra staje się sprężysta, elastyczna (wygładzają się zmarszczki), jest lepiej nawilżona, znikają bądź bledną plamy i przebarwienia, zamykają się pory, ustępuje rogowacenie. W przypadku twarzy laser można także wykorzystać do leczenia jej niedoskonałości w postaci zaawansowanego stadium trądziku, blizn, przebarwień i wielu innych. Do zabiegu wykorzystuje się lasery typu: diodowego, frakcyjnego lub IPL.

Kuracja odmładzania twarzy trwa od 20 do 60 minut, w zależności od obszaru, jaki ma być poddany działaniu lasera. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Ma to na celu złagodzenie uczucia nieprzyjemnego pieczenia. Podczas zabiegu konieczne jest stosowanie specjalnych okularów chroniących oczy. Występujące przez kilka dni po naświetlaniu zaczerwienienia i niewielkie obrzęki są normalnym odczynem. W związku z tym zaleca się stosowanie okładów z użyciem lodu.

Laser frakcyjny CO2 na ciało

Zabiegom odmładzającym można poddać nie tylko skórę twarzy, ale także inne partie ciała jak: brzuch, uda czy piersi. Światło lasera stymulując regenerację włókien kolagenowych, działa jednocześnie odmładzająco oraz ujędrniająco. Dodatkowo, w tych przypadkach, laseroterapia umożliwia usunięcie: niepożądanych blizn (w tym blizn potrądzikowych), znamion, zmian pigmentacyjnych, zmarszczek, przebarwień, rozszerzonych porów, niepożądanego owłosienia (poprzez niszczenie cebulek włosa), nadmiaru tkanki tłuszczowej (tzw. liposukcja laserowa), czy zamknięcia naczynek.

W przypadku zamykania nielubianych przez panie nieestetycznych naczynek – zabieg laserowy jest zupełnie bezbolesny. Jego procedura, polega na emisji energii świetlnej, która dociera w głąb naczyń krwionośnych, gdzie pochłaniana jest przez hemoglobinę. Wyższa temperatura w naczynku, wytworzona przez wiązkę światła, powoduje jego obkurczenie i w efekcie zamknięcie. Po zabiegu należy stosować łagodne kosmetyki przeznaczone do cery naczyniowej i preparaty zawierające witaminę K.

Sporą popularnością cieszą się również laserowe zabiegi usuwające przebarwienia. Wiązka laserowa skierowana na przebarwienie rozbija miejscowo znajdującą się tam melaninę, umożliwiając jej usunięcie z organizmu w postaci małych fragmentów. Co ważne, usuwane przebarwienia, do kilku dni po zabiegu mogą przybierać ciemniejszą barwę. Nie powinno to stanowić powodów do niepokoju, gdyz z biegiem czasu skóra powoli się złuszczy, a samo przebarwienie zniknie.

Przeczytaj również: 

Radiofrekwencja RF na czym polega?