Przebarwienia posłoneczne – jak je zniwelować?

Strona główna / Aktualności / Przebarwienia posłoneczne – jak je zniwelować?

przebarwienia po słońcu na twarzy

Przebarwienia posłoneczne – jak je zniwelować?

Aktualności / 14 listopada 2022 / Wyłącz

przebarwienia posłoneczne


Przebarwienia posłoneczne czym są?

Przebarwienia posłoneczne, pojawiające się na skórze, to skutek działania promieniowania UV. Nieestetyczne przebarwienia od słońca pojawiające się na skórze twarzy i ciała, są skutkiem zbyt długiej i intensywnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Aby zrozumieć, czym są przebarwienia na twarzy, musimy zagłębić się w budowę naszej skóry.

Nasza skóra, a dokładniej jej wierzchnia warstwa, czyli naskórek, posiada komórki pigmentowe zwane melanocytami. Melanocyty w procesie melagenezy, czyli podczas ekspozycji na promienie UV, wytwarzają melaninę. To właśnie melanina odpowiada z pigmentację naszej skóry. Im ciemniejsza skóra, tym więcej melaniny wyprodukowała.

Przebarwienia od słońca –  jak powstają?

Przebarwienia słoneczne powstają na skutek braku odpowiedniej ochrony skóry przed szkodliwym, ultrafioletowym promieniowaniem słonecznym. Gdy w skórze, w jednym miejscu melaniny nagromadzi się zbyt dużo, mamy do czynienia z hiperpigmentacją. Hiperpigmentacja to właśnie plamy posłoneczne, o różnej wielkości i kształcie, powstające na skórze. Wyróżniamy zmiany łagodne, punktowe, czyli piegi oraz zmiany większe, czyli ostudy czy plamy soczewicowate. Powstają z reguły na najczęściej wystawianych na słońce obszarach ciała: na twarzy, rękach, przedramionach. Należy pamiętać jednak, że nie tylko słońce jest winowajcą ich powstawania. Bardzo często podłożem przebarwień skóry są uwarunkowania genetyczne.

Przebarwienia posłoneczne na twarzy jak zapobiegać? 

Aby zapobiegać powstawaniom zmian pigmentacyjnych na skórze, należy pamiętać o aplikacji kremów z SPF. Jest to absolutna podstawa. Należy wybierać kosmetyki z jak najwyższym wskaźnikiem SPF.

Nie możemy zapominać o stosowaniu ich również zimą lub w pochmurne dni. Szkodliwe promieniowanie dociera do naszej skóry również wtedy. Latem kremy z SPF stosujemy co około 3 godzin i po każdej kąpieli w wodzie. Nie możemy również zapominać o zasłanianiu skóry ciała i twarzy, podczas gdy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze, czyli latem w godzinach od 11 do 15.

Plamy na skórze od słońca – jak usunąć?

Do wyboru mamy kilka zabiegów:

Mikrodermabrazja – zabieg mikrodermabrazji polega na mechanicznym ścieraniu naskórka, przez mikrokryształki ścierające, takie jak diament czy korund. Zabieg rozpoczyna peeling, który dokładnie oczyszcza skórę z zanieczyszczeń. Następnym krokiem jest ścieranie i  zasysanie złuszczonego naskórka przy pomocy specjalnej głowicy. Głębokość złuszczania naskórka jest dobierana indywidualnie. Mikrodermabrazja bardzo rzadko wywołuje skutki uboczne. Najczęściej skóra po zabiegu jest przez jakiś czas po prostu zaczerwieniona.

Peeling kwasem azelainowym – jest dobierany indywidualnie w zależności od koloru znamiona. Może być z powodzeniem stosowany przy skórze wrażliwej i naczynkowej. Po wykonanym zabiegu skóra będzie się złuszczała przez około 5 dni.

Laser frakcyjny co2 – Laser frakcyjny jest najpopularniejszym laserem wykorzystywanym w gabinetach medycyny estetycznej. Zabieg powoduje kontrolowane, fototermiczne urazy skóry. Działając w naskórku, wiązka lasera wnika w głębsze warstwy skóry, powodując mikrouszkodzenia. Skóra w ten sposób, poprzez większą produkcję kolagenu, jest ona pobudzana do szybszej regeneracji. Naświetlenie laserem możne powodować lekkie uczucie dyskomfortu, ale można je zminimalizować dzięki kremom znieczulającym.

Jeśli borykasz się z problemem przebarwień posłonecznych, nie musisz walczyć z nimi w pojedynkę. Kosmetologia oferuje szereg zabiegów, od mniej do bardziej inwazyjnych, które pozwolą na skuteczną redukcję znamion.

 

Kontakt