Radiofrekwencja RF na czym polega?

Strona główna / Aktualności / Radiofrekwencja RF na czym polega?

radiofrekwencja RF fale radiowe

Radiofrekwencja RF na czym polega?

Aktualności / 2 września 2021 / Wyłącz

radiofrekwencja rf zabieg rzeszów

Spis treści

Zabieg radiofrekwencji (RF)
Lifting twarzy bez skalpela falami radiowymi RF
Radiofrekwencja efekty
Częstotliwość zabiegów radiofrekwencji
Radiofrekwencja przeciwwskazania


Radiofrekwencja RF, czyli zabieg falami radiowymi charakteryzuje się określoną długością, dzięki czemu działają modelująco na sylwetkę i poprawiają kondycję skóry. Doskonale spisują się w nieinwazyjnym liftingu skóry twarzy, szyi, czy dekoltu. Wykonany z ich wykorzystaniem zabieg – zwany Radiofrekwencją (RF) – nie tylko niweluje efekty starzenia, zwiększając gęstość i jędrność skóry, redukując tkankę tłuszczową i cellulit, ale działa również zapobiegawczo na procesy starzenia. Przyspieszony zostaje również drenaż limfatyczny, poszerzają się naczynia krwionośne, przez co następuje szybsza eliminacja toksyn z ciała.

Zabieg radiofrekwencji (RF)

Zabieg radiofrekwencji wykorzystuje zjawisko podgrzania tkanek, powstające w wyniku przepływu przez skórę prądu wysokiej częstotliwości. Przenikające przez skórę w trakcie zabiegu, fale radiowe, doprowadzają do podgrzania tkanek (do temperatury ok. 40-45 st. C), czego efektem jest kurczenie się i napinanie włókien kolagenowych, co skutkuje podciągnięciem zwiotczałych obszarów wraz z redukcją płytszych zmarszczek. Dodatkowo podgrzanie tkanek stymuluje procesy regeneracji poprzez aktywizację fibroblastów do odbudowy i wytwarzania kolagenu i elastyny, co finalnie daje efekt wypełnienia zmarszczek. Zwiększa się przy tym gęstość, elastyczność i napięcie skóry oraz poprawia owal twarzy i koloryt cery.

Lifting twarzy bez skalpeka falami radiowymi RF

Choć stosowane na różnorakie obszary ciała, jak: szyja, dekolt, brzuch, pośladki, ramiona i uda, szczególnie polecane są fale radiowe na twarz. Doskonale radzą sobie z cieniami i obrzękami pod oczami. Radiofrekwencja polecana jest osobom, które chcą pozbyć się drobnych zmarszczek w okolicach oczu, pragnących redukcji opadających policzków (tzw. „chomików”), wygładzenia zmarszczek, w tym nielubianych „kurzych łapek”, złagodzenia fałdów nosowo-wargowych oraz zwisającego podbródka. Fale radiowe na twarz wspomagają wymodelowanie jej owalu, odprężają mięśnie twarzy, służą lepszemu odżywianiu tkanek oraz przyczyniają się do uzyskania promiennej, odmłodzonej cery. Energia fal radiowych przekształcana w ciepło korzystnie wpływa też na kondycję skóry – zostaje ona dotleniona i lepiej wchłania składniki odżywcze zawarte w kosmetykach.

Z kolei, fale radiowe na ciała znacznie redukują nadmiar tkanki tłuszczowej działając antycellulitowo. Dlatego poleca się je osobom chcącym wymodelować swoją sylwetkę i ujędrnić ciało.

Generalnie zabieg jest szczególnie polecany pacjentom ze: skórą atroficzną, źle odżywioną, zmęczoną, szarą, z występującymi zmarszczkami i bruzdami, posiadającym skórę wiotką, podwójny podbródek, ze słabym procesem metabolicznym…

Radiofrekwencja efekty

Sam zabieg radiofrekwencji jest nieinwazyjny i bezbolesny. Nie niesie ze sobą skutków ubocznych. Prawidłowo dobrane fale są bezpieczne dla skóry i tkanek podskórnych, a sama skóra pozostaje nieuszkodzona, przez co radiofrekwencję określa się często mianem „liftingu bez skalpela”. Przy zabiegu może być odczuwalne ciepło, przez co skóra może bezpośrednio po nim być lekko zaczerwieniona. Przed nadmiernym przegrzaniem stosuje się specjalne kremy i preparaty ochronne. Dodatkowo, u pacjentów ze skórą wrażliwą mogą wystąpić niewielkie obrzęki, rumienie czy podrażnienia. Z reguły symptomy te ustępują do 24 godzin od zabiegu.

Częstotliwość zabiegów radiofrekwencji

Już pojedynczy zabieg radiofrekwencji przynosi widoczny efekt w postaci napiętej skóry. Jednakże chcąc uzyskać długotrwałe efekty, warto wykonać serię 5-10 zabiegów. W zależności od indywidualnych predyspozycji efekty mogą utrzymywać się nawet do kilkunastu miesięcy. Dodatkowo, dla podtrzymania już uzyskanych rezultatów, fale radiowe warto powtórzyć raz w roku. Choć sam zabieg radiofrekwencji jest skuteczny, często dla spotęgowania efektów łączy się go z innymi: mikrodermabrazją, peelingiem kawitacyjnym czy vacuum (podciśnieniem z zasysaniem fałdu skórno-tłuszczowego i masażem). Ze względu na efekt przegrzania tkanek bezpośrednio po radiofrekwencji należy unikać skrajnych temperatur, ekspozycji na ostre słońce i zadbać o prawidłowe nawilżanie skóry. Choć radiofrekwencja jest zabiegiem bezpiecznym, posiada jednakże pewną grupę przeciwwskazań, które dyskwalifikują potencjalnych pacjentów ze względu na ewentualne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Radiofrekwencja przeciwwskazania

– ciąża i okres karmienia
– miesiączka – w przypadku zabiegów na ciało
– wkładka do maciczna – w przypadku zabiegów na brzuch
– wcześniejsze zabiegi botoxem i kwasem hialuronowy w polu zabiegowym
– choroby nowotworowe
– epilepsja i stwardnienie rozsiane
– posiadanie metalowych implantów
– rozrusznik serca i zastawka serca
– niewydolność serca i nadciśnienie tętnicze
– zaburzenia czucia
– zapalenia żył
– trądzik różowaty / opryszczka
– choroby wirusowe i bakteryjne skóry
– nadczynność tarczycy i choroby tarczycy
– obrzęki nieznanej etiologii
– ostre stany zapalne zatok
– złote nici
– zaburzenia krzepliwości
– cukrzyca
– epilepsja
– przerwana ciągłość naskórka
– ostre zapalenie stawów i kości
– oparzenia skóry lub okres rekonwalescencji po oparzeniach

 Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia się na wizytę w gabinecie kosmetologii Claudia