Rozszerzone pory – jak się ich pozbyć?

Strona główna / Aktualności / Rozszerzone pory – jak się ich pozbyć?

rozszerzone pory rzeszów

Rozszerzone pory – jak się ich pozbyć?

Aktualności / 13 grudnia 2022 / Wyłącz

zabiegi na rozszerzone pory rzeszów


Rozszerzone pory na twarzy

Rozszerzone pory są poszerzonymi ujściami gruczołów łojowych. Stanowią również ujścia mieszków włosów, które występują na powierzchni skóry. W mieszkach włosowych zawarte są gruczoły łojowe, odpowiedzialne za produkcję sebum, którego cały cykl wydzielania jest bardzo istotny dla ochrony skóry przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych. Rozszerzone pory na twarzy są zazwyczaj wynikiem nadmiernej produkcji sebum i nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. Widzimy je jako wgłębienia na skórze, które sprawiają wrażenie podziurkowanej skóry. To często występujący defekt estetyczny.

Dodatkowo u osób skłonnych do rozszerzonych porów aplikacja makijażu jest utrudniona. Pudry czy podkłady do twarzy gromadzą się w zagłębieniach, co podkreśla teksturę skóry. W efekcie make-up jest ciężki i mniej trwały. Cera trądzikowa, tłusta  oraz mieszana mają tendencję do przetłuszczania się, co z kolei prowadzi do rozszerzania się porów. Najczęściej ten defekt występuje na czole, nosie, a czasem pod oczami i na policzkach. Rozszerzone pory pojawiają się wraz z innymi niedoskonałościami, jak na przykład zaskórniki czy zaczerwienienia. Jest to nie tylko defekt estetyczny, ponieważ w rozszerzonych porach gromadzą się zanieczyszczenia, które z kolei mogą doprowadzić do stanów zapalnych.

Przyczyny powstawania rozszerzonych porów

Skłonność do rozszerzonych porów jest uwarunkowana genetycznie. Niektórzy posiadają wrodzoną nadaktywność gruczołów łojowych, a także zaburzenia cyklu keratynizacji naskórka. Wówczas martwe komórki naskórka z łojem blokują ujścia gruczołów łojowych, rozpychając je. Ten defekt jest typowy dla skóry mieszanej oraz łojotokowej, występujący przede wszystkim w tak zwanej strefie T, czyli czole, nosie, brodzie, gdzie aktywność gruczołów łojowych jest duża.

Czasem można je także zauważyć na policzkach. Rozszerzone pory często są efektem po łojotoku bądź trądziku młodzieńczego. Mimo iż po okresie dojrzewania skóra wraca do równowagi, rozszerzone pory są niemiłą pamiątką. Defekt ten nasila się pod wpływem zmiany klimatu, działania zanieczyszczeń oraz promieni UV.

Często rozszerzone pory pojawiają się w wyniku złej pielęgnacji skóry. Gęste kosmetyki oraz nieprawidłowe oczyszczanie skóry zapychają pory. Podobnie działają produkty na bazie alkoholu nadmiernie wysuszające skórę. Z wiekiem rośnie widoczność rozszerzonych porów. Skóra już niestety traci elastyczność i jędrność, dlatego ujścia gruczołów rozciągają się. Dodatkowo również osoby z niedoborem witaminy A i B są podatne na defekt rozszerzonych porów.

Zabiegi na rozszerzone pory

Jaki zabieg na rozszerzone pory? Istnieje wiele możliwości, aby zminimalizować widoczność rozszerzonych porów. Peelingi chemiczne, które są wykonywane w gabinetach kosmetologii, pozwalają uzyskać dużo lepszy i bardziej satysfakcjonujący efekt od peelingów domowych. Te profesjonalne peelingi są wykonywane w formie zabiegów z udziałem kwasu migdałowego czy glikolowego. Zabiegi na rozszerzone pory pozwalają na skuteczne złuszczenie naskórka, wygładzając skórę i równocześnie ulepszając jej jędrność i wyrównują koloryt.

Mikrodermabrazja jest nowoczesnym zabiegiem pielęgnacji skóry i jej głównym celem jest usunięcie martwego naskórka, głębokich zanieczyszczeń oraz regeneracja cery. Zabieg na rozszerzone pory przy wykorzystaniu mikrodermabrazji wykonuje się przy pomocy urządzenia, które aktywuje strumień kryształów korundowych, które złuszczają naskórek, pozbywając się jedynie martwych tkanek. Po zabiegu mikrodermabrazji skóra jest nawilżona, zregenerowana, a powierzchniowe zmarszczki ulegają spłyceniu. Cera ma młody i zdrowy wygląd, pory znikają, a koloryt jest wyrównany.

Peeling kawitacyjny dzięki działaniu ultradźwięków oczyszcza i złuszcza naskórek. Dzięki temu zabiegowi usuwany jest nadmiar sebum, pory zwężają się, a zrogowaciały naskórek jest redukowany. Zabieg peelingiem kawitacyjnym jest bezbolesny i nieinwazyjny. Po zabiegu skóra jest bardziej ukrwiona, oczyszczona oraz pobudzona do produkcji włókien kolagenowych.

Zapraszamy na zabiegi na rozszerzone pory u kosmetyczki w Rzeszowie. Każdy typ skóry wymaga indywidualnego podejścia, dlatego przed każdym zabiegiem dokonujemy oceny stanu skóry. Po ustaleniu odpowiedniego planu dla Twojej cery będziemy mogli rozpoczynać proces regeneracji i poprawy jej wyglądu. 

Kontakt