Starzenie się skóry

Strona główna / Aktualności / Starzenie się skóry

starzenie się skóry

Starzenie się skóry

Aktualności / 24 sierpnia 2022 / Wyłącz

proces starzenia się skóry


Skóra stanowi odrębny narząd organizmu, który bardzo szybko daje pierwsze oznaki starzenia się. Już po rozpoczęciu trzeciej dekady życia, skóra stopniowo traci jędrność, elastyczność, a także pojawiają się na niej zmarszczki. Na czym dokładnie polega ten proces i czy można go spowolnić?

Jak spowolnić proces starzenia się skóry?

Proces starzenia się skóry jest nieunikniony i wynika z fizjologii organizmu człowieka. Nie oznacza to jednak, że nie da się z tym nic zrobić. Starzenia się skóry nie można zahamować, można go jednak w sposób znaczący spowolnić. Służą temu dobra, jakie daje nam kosmetologia. Odpowiednia i regularna pielęgnacja ma kluczowe znaczenie. Kosmetyki służące temu mają na celu ujędrnienie skóry i utrzymaniu jej młodzieńczego blasku. Te preparaty, często niemalże wprost z natury, wygładzają zmarszczki, utrzymują prawidłową kondycję cery oraz nawilżenie skóry.

Starzenie się skóry — na czym polega?

Starzenie się skóry można podzielić na dwa oddzielne procesy, prowadzące jednak do wspólnego skutku. Wyróżnia się starzenie endogenne, czyli będące naturalną fizjologią organizmu oraz starzenie egzogenne, czyli takie, które jest związane z działaniem czynników zewnętrznych np. promieniowania UV. Wraz z wiekiem zmniejsza się stężenie kwasu hialuronowego w tkance skórnej. Substancja ta odpowiedzialna jest za jędrność skóry, poprzez zatrzymywanie w niej wody.

Ponadto wraz z wiekiem obniża się synteza kolagenu, czyli białka, które nadaje skórze jej sprężystość i wytrzymałość. Również kondycja naskórka ulega pogorszeniu i swoje funkcje ochronne spełnia w coraz mniejszym stopniu.

Czemu skóra się starzeje?

Skóra to wbrew pozorom bardzo skomplikowany narząd. Wyróżnia się w nim wiele stref. Ponadto obecne w niej są inne twory jak gruczoły potowe, gruczoły łojowe oraz mieszki włosów. Najbardziej zewnętrzną warstwę stanowi naskórek, którego zadaniem jest ochrona skóry przed utratą wody. Komórki naskórka szybko się jednak złuszczają. Dlatego tak ważne jest ich regenerowanie się, a do tego potrzebne są niezbędne składniki odżywcze. Skórę buduje niezliczona ilość białek. Są to białka o budowie fibrylarnej (podłużnej), ale również globularnej (okrągłe). Właściwa pielęgnacja skóry i odżywianie się umożliwia dostarczanie budulców dla tych białek. Wraz z wiekiem maszyneria komórkowa pracuje na coraz wolniejszych obrotach. Dlatego skóra się starzeje.

Dlatego też trzeba o nią odpowiednio dbać i pielęgnować ją. Stres jest kolejnym czynnikiem, który zaburza kondycję skóry.

Zabiegi na starzenie się skóry

Podstawowe zabiegi przeciwdziałające starzeniu się skóry są bardzo proste, lecz przy tym mają one ogromną rolę. Duże znaczenie ma dokładne zmywanie makijażu, gdy nie jest on już potrzebny. Ponadto skóra, aby zachować swą jędrność i gładkość wymaga odpowiedniego nawilżania skóry przy pomocy specjalnych kosmetyków. Na skórę należy także nakładać regularnie krem — delikatnie go rozsmarowując i wklepując w cerę i skórę ciała. W wolne wieczory po ciężkim dniu pełnym obowiązków i stresu warto sięgnąć po maseczkę, która regularnie stosowana może przywrócić skórze jej blask. W naszym gabinecie kosmetologicznym dostępne są zabiegi na zmarszczki oraz starzenie się skóry, które są dopasowywane po przeprowadzeniu konsultacji z wykwalifikowanym kosmetologiem.

Skontaktuj się z Nami i umów na wizytę