Peelingi chemiczne Rzeszów

Strona główna / Peelingi chemiczne Rzeszów

peelingi chemiczne rzeszów


Peelingi chemiczne to rodzaj zabiegów złuszczających, w których wykorzystuje się naturalne substancje – w głównej mierze kwasy. Założenia zabiegu znane już były przez starożytnych, a wykorzystywanymi środkami były kwasy pozyskiwane z mleka i owoców. Do łask zabieg peelingiem chemicznym powrócił końcem XX w. i od tego czasu zdobywa coraz większą popularność.

Nasza skóra w sposób ciągły wytwarza nowe komórki, które powstają w głębokich warstwach, skąd następnie przesuwane są ku górze, zastępując obumierające komórki na powierzchni. Proces pełnej wymiany trwa około miesiąca, jednak z upływem wieku ulega on spowolnieniu i wydłużeniu. Dlatego w celu wspomożenia tej wymiany warto pokusić się o zastosowanie kuracji peelingowej, która nie tylko przyspieszy usunięcie zrogowaciałej zużytej warstwy skóry, ale i odnowę wszystkich komórek skóry.

Peeling chemiczny na trądzik

Generalnie peelingi chemiczne pomagają w walce z trądzikiem (złuszczanie naskórka pozwala odblokować gruczoły łojowe). Dobrze radzą sobie w obszarze czyszczenia porów skóry i redukcji zaskórników. Zmniejszają stan zapalny, pomagają leczyć czynne zmiany trądzikowe, a także normalizują wydzielanie serum i działają przeciwłojotokowo. Złuszczanie kwasami ogólnie poprawia koloryt skóry, jędrność, elastyczność, wygładza ją, stymuluje do przebudowy i spłyca zmarszczki. Sprawia, że środki pielęgnacyjne i kosmetyki są lepiej przez skórę przyswajane.

Peeling chemiczny dla kogo?

W sposób powierzchowny, peeling chemiczny można zacząć stosować nawet u osób nastoletnich jako terapię prewencyjną, wspomagającą leczenie trądziku włącznie z przeciwdziałaniem przeciwko przebarwieniom i bliznom potrądzikowym. U starszych, w trzeciej dekadzie życia, w celu pobudzania regeneracji skóry i opóźniania efektów starzenia, peelingi można łączyć z innymi zabiegami, m.in. mezoterapią.

Rodzaje peelingów chemicznych

Do zabiegów peelingu z kwasami wykorzystuje się trzy najpopularniejsze grupy. Należą do nich: kwas AHA (alfa-hydroksykwasy), kwas BHA (beta-hydroksykwasy) i kwas PHA (polihydroksykwady).

Peelingi chemiczne z kwasami AHA

Peelingi z grupy AHA (peeling chemiczny kwasem glikolowym, jabłkowym, L-mlekowym, migdałowym, szikimowym), nadają się do każdego typu cery. Zwiększają one elastyczność skóry, poprawiają jej strukturę, spłycają drobne zmarszczki i blizny. Są w stanie rozjaśnić przebarwienia (zwłaszcza kwas mlekowy), nadając skórze zdrowego blasku. Działają złuszczająco, nawilżająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie (głównie kwas migdałowy), redukując zmiany trądzikowe na skórze do minimum. Kwasy AHA zawarte w peelingach bardzo dobrze przygotowują skórę do kolejnych zabiegów kosmetycznych, zwiększając możliwość przenikania składników aktywnych w głębsze warstwy skóry, zwiększając przy tym ich skuteczność.

Peelingi chemiczne z kwasami BHA

Peelingi opierające się na kwasach z grupy BHA (np.: peeling chemiczny kwasem salicylowym), charakteryzują się łagodniejszym działaniem niż grupa AHA. Reagują antybakteryjne, przeciwzapalne i keratolityczne (tzn. rozpuszczają naskórek). Przyczyniają się do odblokowania porów, zapobiegają tworzeniu się wyprysków i są w stanie oczyścić skórę z zaskórników. Grupa BHA usuwając zbędną warstwę rogową naskórka, wspomaga odnowę komórek skóry. Polecane są przede wszystkim osobom z cerą suchą lub rozpoczynającym „przygodę” z peelingiem chemicznym.

Peellingi chemiczne z kwasami PHA

Najbardziej łagodne peelingi na twarz na bazie kwasów PHA (Polihydroksykwasów, np.: glukonolakton czy peeling chemiczny kwasem laktobionowym), najlepiej sprawdzają się przy pielęgnacji cery suchej, wrażliwej, naczyniowej, ze skłonnościami trądzikowymi i dojrzałej. Radzą sobie z przebarwieniami potrądzikowymi, posłonecznymi i cerą naczyniową. Posiadają spore możliwości nawilżające i antyoksydacyjne odznaczając się właściwościami przeciwstarzeniowymi, ujędrniającymi i liftingującymi. Bardzo rzadko powodują podrażnienia skóry.

Peelingi chemiczne efekty

W gabinetach kosmetycznych najczęściej wykonuje się zabiegi powierzchownego złuszczania, które z powodzeniem radzą sobie z usunięciem zrogowaciałej warstwy naskórka, z płytkimi zmarszczkami i powierzchownymi przebarwieniami. Peeling powierzchniowy również skutecznie leczy rozstępy na ciele. Peelingi średniogłębokie działają nie tylko na naskórek, ale także na skórę właściwą. Dobrze radzą sobie ze złuszczaniem naskórka, ale także z płytkimi bliznami, zmarszczkami przebarwieniami i plamami soczewicowatymi (wątrobowymi lub starczymi).

Najbardziej inwazyjne, peelingi głębokie, wykonuje się w celu usunięcia blizn i bardzo głębokich zmarszczek. Tu należy wiedzieć, że działają one nie tylko naskórek, ale i na skórę właściwą. Dlatego peelingi głębokie to domena lekarzy medycyny estetycznej i dermatologów. Jest to istotne, gdyż nieprawidłowo wykonany zabieg może przynieść niepożądane konsekwencje, w postaci: oparzeń skóry, infekcji bakteryjnych, a w rezultacie i trwałych zmian w wyglądzie.

Efekty jakich można się spodziewać po kuracji kwasami zależą od szeregu przesłanek, np.: stężenia kwasów, ich wartości pH i rodzaju użytego kwasu. Innymi czynnikami determinującymi efektywność zabiegu są: grubość skóry, jej rodzaj i skłonności, wiek, reakcja osobnicza na dany kwas, wcześniej wykonywane zabiegi czy nawet tryb życia pacjenta.Żaden z nich jednak nie przyniesie spodziewanych efektów, jeśli będzie stosowany sporadycznie.

Dla uzyskania i utrzymania zadowalających efektów poleca się wykonanie — w odstępach około dwutygodniowych — od 5 do 10 zabiegów kwasami o niskim stężeniu. W przypadku kwasów o stężeniu wysokim wystarczy od 3 – 5 kuracji.

Zabiegi peelingiem chemicznym zwykle kojarzone są z twarzą. Ale z równym powodzeniem można wykonywać je na: dekolcie, szyi, plecach, ramionach, dłoniach lub innych wybranych częściach ciała. Można je łączyć z innymi zabiegami jak: jonoforeza, mikrodermabrazja czy mezoterapia igłowa.

Generalnie już po pierwszym zabiegu można zauważyć poprawę napięcia skóry i jej wygładzenie. Dodatkowo, jak już wspomniano, zabieg złuszczania kwasami usuwa obumarły naskórek i pobudza skórę do wytwarzania nowych komórek. Spłyca niemal całkowicie drobne zmarszczki i redukuje głębsze, odblokowuje i reguluje pracę gruczołów łojowych, poprawia nawilżenie, mikrokrążenie, elastyczność i koloryt skóry, usuwa przebarwienia, oczyszcza skórę z zaskórników i przygotowuje ją do efektywniejszego przyjęcia aktywnych składników, niweluje przebarwienia (w tym również te posłoneczne), wygładza blizny i rozstępy, a docelowo stymulue produkcję kolagenu i elastyny. Przez kilka dni po wykonaniu peelingu chemicznego cera zwykle jest zaczerwieniona.  Około dwóch dni po zabiegu skóra zaczyna się intensywnie łuszczyć. Trwa to od trzech do pięciu dni. Wówczas łuszczącego się naskórka nie wolno zdrapywać ani zrywać.

Wskazania do peelingu chemicznego

Warto wiedzieć, iż bezpośrednio po zabiegu peelingiem chemicznym, podrażnioną skórę należy zabezpieczać przed działaniem promieni słonecznych. Najlepiej chronić ją kremami z wysokim filtrem. Dlatego w celu zminimalizowania tego typu podrażnień zabiegi złuszczania kwasami najlepiej przeprowadzać w okresie jesienno-zimowym. Peeling chemiczny jako zabieg szczególnie polecany jest osobom zmagającym się z trądzikiem, bliznami potrądzikowymi, przebarwieniami, płytkimi zmarszczkami, skórą ziemistą.

Przeciwwskazania do peelingu chemicznego

Złuszczanie kwasami, nawet te powierzchowne i peelingami o niskim stężeniu, niesie ze sobą szereg przeciwwskazań, do których należą:

– ciąża i karmienie piersią
– wszelkie alergie, zwłaszcza na daną substancję złuszczającą
– nowotwory skóry
– ciężkie postaci trądziku
– pacjenci w trakcie chemioterapii
– pacjenci podczas terapii sterydowej
– świeże blizny, otarcia, rany
– skłonność do bliznowców
– wykwity ropne na skórze
– skłonność do powstawania blizn
– infekcje wirusowe i bakteryjne skóry
– atopowe zapalenia skóry
– opryszczki
– grzybice skóry
– łuszczyca
– wszelkie brodawki w miejscu zabiegu
– liczne zmiany barwnikowe skóry
– świeże i mocne opalenizny
– nadwrażliwość na światło
– choroby zakaźne
– pacjenci w trakcie terapii retinoidami (stosowane w leczeniu chorób dermatologicznych m.in. trądziku)
– osoby cierpiące na choroby serca, wątroby i nerek

Powikłania po peelingach powierzchniowych są rzadkimi przypadkami, zaś po peelingach głębszych może wystąpić m. in.: rumień, przebarwienia pozapalne z aktywacją opryszczki.

Zapraszamy na umówienie się na peelingi chemiczne w gabinecie kosmetologicznym Claudia

Kontakt