Depilacja laserem czy woskiem?

Strona główna / Aktualności / Depilacja laserem czy woskiem?

depilacja laserem czy woskiem

Depilacja laserem czy woskiem?

Aktualności / 25 maja 2021 / Wyłącz

depilacja laserem czy depilacja woskiem

Spis treści

Depilacja laserem diodowym
Jakie są przeciwwskazania do depilacji laserem?
Depilacja woskiem na czym polega?
Przeciwwskazania do depilacji woskiem


Laseroterapia w medycynie estetycznej jest zabiegiem o szerokim spektrum działania. Można ją stosować w celu usunięcia: niepożądanych blizn (usuwanie blizn potrądzikowych), znamion, zmian pigmentacyjnych, zmarszczek, przebarwień, rozszerzonych naczynek, rozszerzonych porów, nadmiaru tkanki tłuszczowej (tzw. liposukcja laserowa) czy wreszcie w celu usunięcia niepożądanego owłosienia (poprzez niszczenie cebulek włosa) – tzw. depilacja laserowa.

Depilacja laserem diodowym

Depilacja laserowa, jak się okazuje, jest jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod na całkowite usunięcie nadmiernego owłosienia, stanowiąc tym samym alternatywę wobec tradycyjnej depilacji mechanicznej przy użyciu standardowego depilatora, wosku lub zwykłej maszynki do golenia. Tą formę depilacji cenią zwłaszcza kobiety, gdyż po serii zabiegów depilacji laserowej mogą odstawić męczące standardowe golenie, i w pełni korzystać z plaży, basenu czy cieszyć się z noszenia krótkiej odzieży.

Skuteczność tego rodzaju zabiegu zapewnia wiązka światła laserowego, która w zetknięciu ze skórą niszczy występujące w niej włoski. Światło lasera, pochłaniane w sposób selektywny przez struktury mieszków włosowych, zamieniane jest na ciepło, które w sposób nieodwracalny niszczy struktury włosa (mieszki włosowe wraz z cebulkami) odpowiedzialne za jego wzrost. Zabieg depilacji laserem, chociaż bardzo skuteczny i z trwałym efektem, należy jednak powtórzyć kilkukrotnie. Związane jest to nie tyle ze skutecznością, co z faktem, że włosy nie rosną równocześnie w tym samym czasie, a laser jest bezwzględny dla tych, które są akurat w fazie wzrastania. Włosy pozostające w fazie „uśpienia” mogą po jakimś czasie dać znać o sobie, stąd naturalne jest, że aby cieszyć się zadowalającymi efektami depilacji, zabieg należy przeprowadzić ponownie. Dlatego, często zaleca się od 3 do 10 takich kuracji, ale minimum po upływie 3 tygodni jedna od drugiej.

Potencjał zabiegu zależy także od kilku czynników, tj. jak: grubość i rodzaj włosa, kolor włosa, czy rodzaj karnacji pacjenta. Dodatkowo, po zakończonej kuracji złożonej z kilku sesji powinno się raz w roku wykonać tzw. zabieg „przypominający”.

Po zabiegu skóra zwykle jest podrażniona, zaczerwieniona i często występuje na niej lekki obrzęk. Przeważnie objawy te znikają w ciągu kilku lub kilkunastu kolejnych godzin.

I chociaż każda skóra jest w stanie inaczej zareagować na przeprowadzoną kurację, to bez względu na jej rodzaj, bezpośrednio po zabiegu należy, na okres około czterech tygodni, zrezygnować z opalania się, zaniechać stosowania kosmetyków i preparatów złuszczających czy odstawić kosmetyki na bazie alkoholu, mogące podrażniać skórę, a w trakcie kąpieli unikać jakiegokolwiek mocniejszego tarcia.

Jakie są przeciwwskazania do depilacji laserem?

Zabieg depilacji laserem niesie ze sobą pewną grupę przeciwwskazań, do których należą:

– ciąża i okres karmienia piersią;
– świeża opalenizna, podrażnienia lub poparzenia skóry
– przyjmowanie leków, w tym światłouczulających i niektórych antybiotyków;
– prowadzone kuracje ziołowe (dziurawiec, nagietek);
– korzystanie z kremów zawierające retinol,
– przyjmowanie witaminy C, korzystanie z kwasów owocowych (m.in. miesiąc przed zabiegiem);
– obszar przeznaczony do naświetlania jest po niedawnym zabiegu depilacji woskiem, depilatorem mechanicznym lub pęsetą (minimum miesiąc przed zabiegiem);
– stosowanie peelingu (zakończyć minimum 1 tydzień przed zabiegiem);
– choroby skóry jak: bielactwo czy łuszczyca;
– stosowanie kremów brązujących i samoopalaczy;
– cukrzyca,
– epilepsja,
– zaburzenia krzepliwości krwi.

Depilacja woskiem na czym polega?

Kolejnym skutecznym, chociaż już nie tak trwałym zabiegiem usuwania zbędnego owłosienia, jest depilacja woskiem. Nie należy do zabiegów błyskawicznych, co może przemawiać za jej skutecznością. O skuteczności również świadczy niezmienne od lat uznanie pacjentów. Za pomocą tej metody można usuwać owłosienie niemal z każdego fragmentu ciała, włącznie z miejscami intymnymi.

W zależności od cech indywidualnych (np. rodzaju włosa) po depilacji woskiem uzyskany efekt utrzymuje się od 3 do 6 tygodni. Zabieg warto wykonywać regularnie raz w miesiącu, gdyż systematyczność, nie dość, że utrwala efekt, to także spowalnia odrost niechcianych włosów.

W przypadku zabiegu z woskiem efekt gładkiej skóry uzyskiwany jest poprzez usunięcie włosa wraz z jego korzeniem – potocznie nazywanym – cebulką, a nie tylko jego nadskórnej, martwej łodygi. Gorący wosk rozprowadzony na wybranym fragment ciała (zabieg można wykonywać trzema metodami: paskową, bezpaskową i bezpaskową z woskiem twardym), przedostaje się do mieszków włosowych i tam otaczając korzeń, zastyga. W trakcie usuwania woskowego paska, wraz z owłosieniem, eliminuje się również jego część podskórną, przez co uzyskuje się efekt idealnie gładkiej skóry. Zabieg depilacji woskiem, nie ma ograniczeń wiekowych, ale trzeba wziąć pod uwagę, że jego przebieg może być trochę bolesny. Odczucie dyskomfortu zależne jest od indywidualnych predyspozycji, progu wrażliwości na ból, rodzaju włosa i obszaru depilowanego ciała.

Skóra po zabiegu często jest zaczerwieniona i podrażniona, co jest normalną reakcją, dlatego podrażnione miejsca, pokrywa się kojąco preparatem nawilżającym, na bazie oliwki lub żelu.

Przeciwwskazania do depilacji woskiem

Przeciwwskazania do depilacji woskiem

Zabieg depilacji woskiem, mimo że znacznie bardziej bezpieczny niż jego laserowy odpowiednik, również posiada pewną grupę przeciwwskazań. Nie rekomenduje się jego stosowania w przypadku osób posiadających delikatną i wrażliwą skórę, a także tym z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Z zabiegu są wykluczone osoby z otwartymi ranami, świeżymi bliznami, żylakami, pękającymi naczynkami i naczyniakami, z zapaleniem mieszków włosowych, zapaleniem żył, w stanach podgorączkowych czy osoby ze świeżo opaloną skórą.

Z zabiegu dyskwalifikują także choroby i zmiany skórne skóry jak: łuszczyca, skłonności do alergii (również na wosk), obrzęki, stany zapalne i ropne, owrzodzenia, brodawki i wszelkie podrażnienia skóry.

Zabiegu nie poleca się kobietom w ciąży, w czasie menstruacji, chorym na epilepsję, cukrzycę, cierpiącym na słabą krzepliwość krwi i przyjmującym leki obniżające krzepliwość, a także osobom z trądzikiem i z wrastającymi włosami.

Zapraszamy do kontaktu oraz umówienia wizyty na depilację laserową lub woskiem