Zaskórniki — jak ich usunąć?

Strona główna / Aktualności / Zaskórniki — jak ich usunąć?

zaskórniki zamknięte i otwarte

Zaskórniki — jak ich usunąć?

Aktualności / 16 grudnia 2022 / Wyłącz

zabiegi na zaskórniki

Zaskórniki to popularny problem, z którym mierzy się wiele osób na różnych etapach życia. Wprawdzie nie są one groźne, jednak z pewnością przeszkadzają wizualnie, dlatego wiele osób szuka sprawdzonych sposobów, które pozwolą skutecznie usunąć nieestetyczne wykwity ze skóry.

Zaskórniki na twarzy czym się charakteryzują?

Zaskórniki to grudki powstające na skórze z obumarłych komórek naskórka i wydzieliny gruczołów łojowych. Najczęściej pojawiają się w tych miejscach, gdzie występuje nadmierne wydzielanie łoju: na twarzy (zwłaszcza na nosie), klatce piersiowej, czy plecach i charakteryzują się ciemną lub białą barwą.

Jak powstają zaskórniki

Chociaż zaskórniki często kojarzą się z okresem dojrzewania i przebytym trądzikiem, mogą powstać w każdym wieku. Gdy twarz nie jest odpowiednio pielęgnowana — używa się dużo pudru, tłustych kremów i podkładów, czyli kosmetyków zawierających substancje komedogenne, łączą się one z łojem i obumarłym naskórkiem, tworząc mieszaninę, która zatyka pory, tworząc zaskórniki.

Rodzaje zaskórników

Zaskórniki można podzielić na dwa typy — otwarte oraz zamknięte.

Zaskórniki zamknięte – mają one jasny kolor i powstały przez zatkanie ujść gruczołów łojowych. Wyglądają jak niewielkie białe grudki na skórze i pojawiają się w okolicach policzków, czoła oraz oczu.

Zaskórniki otwarte – ciemne, potocznie nazywane wągrami i kojarzone z okolicą nosa i policzków. Powstają, gdy u ujścia gruczołu zbiera się nadmiar łoju i komórek naskórka. Swój intensywny kolor zawdzięczają bakteriom oraz procesowi utlenienia.

Jak walczyć z zaskórnikami?

W walce z zaskórnikami istotna jest systematyczność i pielęgnacja skóry, chociaż warto podkreślić, że czasem efekty mogą być niezauważalne, jeśli powstawanie zaskórników uwarunkowane jest genetycznie. Skuteczne mogą być dermokosmetyki, kremy złuszczające oraz preparaty, których używa się w walce z trądzikiem: nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, czy retinoidy. Warto również ograniczyć kosmetyki, które zatykają pory oraz nie oszczędzać w wyborze produktów do pielęgnacji. Pomocne jest także czytanie składów, w celu uniknięcia substancji, które zamiast pomóc, zaszkodzą oraz konsultacja z dermatologiem.

Zabiegi na zaskórniki – wągry

Obecnie istnieje kilka zabiegów, które mogą pomóc w walce z uciążliwymi zaskórnikami. Należą do nich peelingi chemiczne, usuwające martwy naskórek, mikrodermabrazja oraz oksybrazja. Mikropeeling polega na stosowaniu kwasów, które złuszczają, a następnie usuwają wszystkie niedoskonałości, powstałe na skórze, natomiast oksybrazja to rodzaj peelingu mechanicznego, w którym rozproszone kropelki soli fizjologicznej, aplikowane są pod ciśnieniem sprężonego powietrza, złuszczając przy tym naskórek.

Zapraszamy do gabinetu kosmetologii Claudia w Rzeszowie na zabiegi na zaskórniki dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. 

Kontakt