Cera dojrzała – charakterystyka i pielęgnacja

Strona główna / Aktualności / Cera dojrzała – charakterystyka i pielęgnacja

cera dojrzała zabiegi Rzeszów

Cera dojrzała – charakterystyka i pielęgnacja

Aktualności / 18 lipca 2022 / Wyłącz

cera dojrzała charakterystyka

Czy masz świadomość, że cera dojrzała to stan skóry? Wiele osób błędnie myśli, że jest to typ skóry. Różnica polega na tym, że skóra dojrzała na pewnym etapie dotyczy każdego, gdyż wszyscy się starzejemy. Dlatego naprzód warto dowiedzieć się więcej o pielęgnacji skóry dojrzałej. Cera dojrzała to taki typ cery, który wymaga specjalnej pielęgnacji. Jest bardziej wrażliwa na działanie czynników środowiskowych, a także ma tendencję do przesuszania się i utraty jędrności. Zatem jak prawidłowo dbać o cerę dojrzałą, aby cieszyć się jej zdrowym i ładnym wyglądem.

Cera dojrzała charakterystyka

Cera dojrzała cechuje się ograniczoną aktywnością fibroblastów — komórek znajdujących się w skórze właściwej odpowiadających za syntezę kolagenu i elastyny. Tym samym skóra traci swoją elastyczność i zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. Komórki skóry łatwiej tracą nawodnienie, przez co cera jest przesuszona i szybciej dochodzi do jej rogowacenia. Inne cechy charakterystyczne dla cery dojrzałej to widoczne naczynka oraz opadające kąciki oczu i ust.

Jak wygląda proces starzenia się skóry?

Proces starzenia się skóry zaczyna się pomiędzy 25 a 30 rokiem życia. Gęstość skóry spada z każdym rokiem. Szacuje się, że powyżej 26 roku życia co rok zawartość kolagenu spada o 2%. Jego przyczyną są naturalne zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie, ale wpływ na jego tempo ma także środowisko zewnętrzne. Z tego powodu starzenie się skóry u każdego wygląda inaczej i przybiera inne tempo. Do najbardziej typowych objawów starzenia się skóry należą:
-zmiany w kolorycie,
-przebarwienia,
-zmniejszenie jędrności i elastyczności,
-pojawienie się zmarszczek.

Jak można zauważyć, większość z tych objawów ma charakter estetyczny. Nie wpływają one na funkcje życiowe organizmu, ale mają duże znaczenie dla samopoczucia i pewności siebie. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby dbać o swoją skórę poprzez odpowiednią pielęgnację.

Pielęgnacja cery dojrzałej

Odpowiednio dobrana pielęgnacja pozwala na spowolnienie procesu starzenia się skóry. Nie jest możliwe jego całkowite zatrzymanie. Podstawą w pielęgnacji cery dojrzałej jest jej oczyszczanie i nawilżanie. Oczyszczanie pozwala na usunięcie zrogowaciałego naskórka, pozwalając innych składnikom przeniknąć do komórek skóry właściwej. Nawilżanie pomaga uelastycznić skórę oraz stworzyć środowisko do działania innych składników aktywnych. Cera dojrzała jest często przesuszona i wrażliwa. Aby utrzymać ją w dobrej kondycji, należy stosować się do kilku podstawowych zasad pielęgnacji. Przede wszystkim należy używać kremów bogatych w składniki odżywcze, takie jak witamina E lub koenzym Q10. Krem nawilżający powinien być stosowany codziennie, a jeśli potrzebujesz dodatkowej ochrony, możesz użyć kremu z filtrem UV. Warto stosować kremy o cięższej konsystencji, które umożliwiają jednoczesne nawilżenie oraz zapobiegają utracie wody. Do składników aktywnych, które sprawdzają się w pielęgnacji skóry właściwej, należą:

  • kwas hialuronowy,
  • witaminy A, E i C,
  • koenzym Q,
  • oleje roślinne.

 

Cera dojrzała zabiegi

Zabiegi zalecane cerze dojrzałej polegają na dokładnym oczyszczeniu cery oraz stymulacji mikrokrążenia skóry. Najczęściej jest to mezoterapia mikroigłowa. To zabieg przynoszący rezultaty w postaci poprawy elastyczności skóry oraz spłycenia zmarszczek. Jego dodatkowym atutem jest zmniejszenie przebarwień, przez co skóra wygląda świetliście. Mezoterapia mikroigłowa pozwala na dogłębne odżywienie skóry oraz poprawę mikrokrążenia. Efektem jest nawilżona i gładsza skóra.

Zapraszamy serdecznie na zabiegi odmładzające do skóry dojrzałej do gabinetu kosmetologii w Rzeszowie.