Witamina C na twarz – jakie ma działanie?

Strona główna / Aktualności / Witamina C na twarz – jakie ma działanie?

witamina c twarz działanie

Witamina C na twarz – jakie ma działanie?

Aktualności / 17 grudnia 2021 / Wyłącz

witamina C na twarz rzeszów


Czym jest i jakie ma działanie witamina C?

Witamina C na twarz – inaczej zwana kwasem askorbinowym jest jedną z tych niezbędnych substancji, którą nasz organizm nie potrafi sam syntezować. Jedynym sposobem jej pozyskania jest dostarczenie jej w pożywieniu lub w postaci suplementów.

Pełni ona szereg istotnych funkcji w naszym organizmie, by wymienić jej rolę jako: niezbędnego składnika odżywczego, składnika ułatwiającego i przyspieszającego gojenie ran, w produkcji różnych neuroprzekaźników. Skutkiem niedoboru witaminy C może być kruchość i pękanie naczyń krwionośnych; zmęczenie; zmniejszona wydolność fizyczna; osłabienie odporności organizmu, a przez to podatność na infekcje; obrzęk i bolesność stawów; nieprawidłowy zrost kości czy długotrwałe gojenie się ran. I choć witamina C nie jest związkiem toksycznym, przyjmowana w nadmiarze może wywoływać. Zwykle, nadmiar witaminy, bez większych reperkusji, wydalany jest z organizmu wraz z moczem.

Warto jednak wiedzieć, że z kosmetycznego punktu widzenia, witamina C dostarczana w pożywieniu – jedynie w śladowych ilościach jest w stanie dotrzeć do naszej skóry. Wypada jedynie żałować, że tak się dzieje, gdyż kwas askorbinowy nazywany inaczej – „witaminą młodości” – jest dla niej cennym składnikiem. Dlatego zastosowana miejscowo, w sposób zewnętrzny, w postaci kosmetyków, jest kilkadziesiąt razy skuteczniejsza niż przyjmowana doustnie.

Kwas askorbinowy na miano „witaminy młodości” zasłużył poprzez fakt bycia doskonałym przeciwutleniaczem, który chroni komórki skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Trzeba wiedzieć, że nadmiar wolnych rodników odpowiada za: miażdżycę, raka i przedwczesne starzenie się. Dodatkowo wiele kosmetyków z witaminą C w składzie spowalnia niechciane efekty jej starzenia.

Jedynym problemem z kosmetykami, w których ona występuje, to duża niestabilność witaminy C. Już po miesiącu od otwarcia, stężenie, a tym samym skuteczność witaminy C w specyfiku maleje nawet o połowę. Ma to związek z jej utlenianiem się. Ale z drugiej strony jest to dodatkowy bodziec do regularnego korzystania z zakupionego kosmetyku.

Dla jakiej cery będzie odpowiednia witamina C?

Witamina C na twarz należy do substancji, które niełatwo przenikają w głąb skóry. Dodatkowo stopień i dynamika tego wchłaniania zależy w dużym stopniu od rodzaju kosmetyku, który zamierzamy zastosować. Dlatego warto poradzić się specjalisty, jaki kosmetyk będzie najbardziej odpowiedni dla naszej skóry, gdyż nie każdy z nich, w którego składzie jest obecna, posiada odpowiednią dla danego przypadku miarę. Niektóre, jak kremy i balsamy zawierają jej niewielkie dawki, działając jedynie powierzchownie. Z kolei, serum lub esencja, z reguły posiadają witaminę C w ilości bazowej, a formuła, w jakiej występują, dodatkowo pomaga wnikać w głębokie warstwy skóry.

Jeśli chodzi o tolerancję, specyfiki z zawartością witaminy C, nadają się zarówno do wszystkich rodzajów skóry jak i dla każdej grupy wiekowej ich użytkowników. Kosmetyki z nią w składzie z powodzeniem polecane są osobom młodym, ze świeżą cerą, jak i osobom ze skórą dojrzałą. Wyjątek mogą stanowić posiadacze skóry alergicznej czy nadmiernie wrażliwej, u których mogą wystąpić podrażnienia na witaminę C.

Najlepsze efekty dobroczynnej działalności witaminy C są widoczne na skórze dojrzałej. Dzięki jej traktowaniu witaminą można zredukować szarość skóry, pokonać deficyt blasku i trofiki, przywrócić niedostatki jędrności i odwrócić ewentualne skutki przebarwienia słonecznego. W przypadku cery tłustej witamina C zapobiega utleniania się serum, które blokuje pory skórne i sprzyja rozwijaniu się stanów zapalnych.

Witamina C na twarz jako antidotum na przebarwienia

Znane z domowych sposobów triki z użyciem soku z cytryny na wywabianie plam znalazły zastosowanie w kosmetyce. Tyle że z wykorzystaniem witaminy C w jej skoncentrowanej postaci. Jak potwierdziło wiele badań: serum (stosowane pod krem), maści lub olejki z jej zawartością bardzo dobrze sprawdzają się w przypadkach rozjaśniania przebarwień skóry różnego pochodzenia, czy to słonecznego, czy to hormonalnego lub przebarwień powstałych w wyniku zmian hormonalnych. Kosmetyki na bazie witaminy C warto stosować cały rok, z naciskiem na dni ze szczególną ekspozycją skóry na słońce — w lecie lub zimie podczas wypadów narciarskich na nasłonecznionych stokach. Witamina C często polecana jest, jako naturalny filtr przeciwsłoneczny. Pamiętać jednak należy, że efekty widoczne będą w przypadku regularnego stosowania specyfików z jej zawartością. Oprócz samego rozjaśnienia skóra odzyskuje swój koloryt, staje się jędrna i elastyczna.

Efekty stosowania witaminy C

Witamina C na twarz wykazuje szereg dobroczynnych właściwości, wynikających z jej stosowania. Oprócz wspomnianego efektu rozjaśniającego na przebarwienia na twarzy oddziałuje także przeciwzmarszczkowo. Ma to m.in. związek z jej wpływem na syntezę kolagenu i formowania jego wiązań krzyżowych, a który odpowiedzialny jest za jędrność i gęstość skóry. Dlatego jej natura znalazła zastosowanie w terapiach typu: „Anty-Aging” (przeciwstarzeniowych). W intensywnym odmładzaniu, jak się zwykło określać terapie anty-aging, wykorzystuje się silne działanie antyoksydacyjne witaminy C, zapobiegające toksycznej działalności wolnych rodników. Dzięki czemu opóźnia się procesy starzenia komórek. Poza tym znane są efekty witaminy C w procesie uszczelniania naczyń krwionośnych. Ma to o tyle istotne znaczenie, że zapobiega pękaniu naczynek. Hamując produkcję melaniny, działa rozjaśniająco na skórę. Wreszcie, posiada właściwości przeciwzapalne i efektywnie wspomaga w leczeniu trądziku. Warto polecić także kosmetyki z witaminą C przeznaczone do stosowania w okolicach oczu. Bardzo dobrze radzą sobie one z zasinieniem i niewielkimi, niechcianymi obrzękami. Kremy z witaminą C nadają się do codziennego stosowania ze względu na właściwości ochronne, gdyż tworzą na skórze swoistą barierę skutecznie hamującą działanie UV, niskich temperatur czy zanieczyszczeń ze strony środowiska.

W naszym salonie kosmetycznym w Rzeszowie rekomendujemy zabieg z witaminą C wykonywany na skoncentrowanych składnikach aktywnych kosmetyków z firmy Image Skincare.